Jubileumi konferencia

A Gyakorlóiskolák Iskolaszövetsége ismét megrendezi a vezetőtanítók és vezetőtanárok országos módszertani konferenciáját.

A rendezvény helyszíne: Szeged, időpontja: 2013. október 4-5.

A szakmai találkozóhoz kapcsolódó igazgatói konferencia időpontja: 2013. október 3-4.

A programfüzet a folytatásban olvasható.

Szeretettel várunk mindenkit Szegedre!

 

 





Kihívások a társadalomban, válaszok az
iskolákban



 
























 



Gyakorlóiskolák
igazgatói konferenciája



2013. október 3 -
4. 



Szeged



 



Vezetőtanítók és
-tanárok



VIII. országos
módszertani konferenciája



2013. október 4 -
5. 



Szeged










A konferencia fővédnöke:



Prof. Dr. Szabó Gábor



a Szegedi Tudományegyetem



rektora



 



A konferencia védnökei:



Prof. Dr. Homoki - Nagy Mária



a Szegedi Tudományegyetem



oktatási rektorhelyettese



 



Dr. Marsi István



Szegedi Tudományegyetem



Juhász Gyula Pedagógusképző Kar



dékánja



 



A konferencia szervezői:



 



Gyakorlóiskolák
Iskolaszövetsége



6725 Szeged,
Boldogasszony sgt. 8.






SZTE Juhász Gyula Gyakorló Általános és Alapfokú Művészeti
Iskolája,



Napközi Otthonos Óvodája



6725 Szeged,
Boldogasszony sgt. 8.



 



SZTE Ságvári Endre Gyakorló Általános Iskolája



6722
Szeged, Boldogasszony sgt. 3-5.



 



SZTE Ságvári Endre Gyakorló Gimnázium



6722 Szeged Szentháromság u. 2.



 



SZTE Vántus István
Gyakorló Zeneművészeti Szakközépiskola



6722 Szeged, Tisza Lajos krt. 79-81.



 



 



 



 



 



Kihívások a társadalomban, válaszok az iskolákban



 



 



 



 



 



című konferencia programfüzete






 



 



 






Kiadó:



Gyakorlóiskolák Iskolaszövetsége



6725 Szeged,
Boldogasszony sgt. 8.



 



 



 



 



 



 



 



 



Összeállította:
Sejtes Györgyi



 



 



 



Nyelvi lektor,
szerkesztő: dr. Francziáné Kelló Mariann



 



 



Felelős kiadó: Bácsi
János



 



 



 



 



Nyomda:










 



 



 



 



Gyakorlóiskolák igazgatói konferenciája



 



Október 3. csütörtök



 



Helyszín: Novotel Szeged



6721 Szeged, Maros u. 1.



Tel.: 62 562 200



                        



10:00 -11:00        Érkezés, regisztráció 






12:00 -13:30        Ebéd 






13:30 -17:00        Szakmai program






Meghívott előadók:



 



13:30
-15:00        Pongrácz László főosztályvezető



(Oktatási Hivatal Közoktatási Programok Főosztálya):



Tanfelügyelet, pedagógusminősítés



 



15:00
-15:45        Dr. Rádli Katalin főtanácsos



(Nemzeti
Erőforrás Minisztérium
):



Aktualitások a dokumentumok és a rendeletek
tükrében



 



15:45 -16:00        Kávészünet






16:00
-17:30        Bácsi János elnök



(Gyakorlóiskolák
Iskolaszövetsége):



Beszámoló



                            Kötetlen szakmai beszélgetés, aktuális kérdések



                           






18:30
-                 Meglepetésprogram,
műsoros vacsora









Október 4. péntek



 



Helyszín: Novotel Szeged



6721 Szeged, Maros u. 1.



Tel.: 62 562 200



 



Igazgatói program                                                      Vezetőtanítói,
-tanári program



 



8:00
- 9:00           Reggeli a szállodában                      11:00-12:00 Érkezés,
regisztráció



(szegedieknek: 14:00-14:45



SZTE Juhász Gyula Gyakorló



Általános és Alapfokú Művészeti
Iskolája,



Napközi Otthonos Óvodája



(Szeged, Boldogasszony sgt. 8.
I. emelet tanári)    






9:00
- 12:00         Szakmai program









Meghívott előadók:



9:00 - 9:30          Prof.
Dr. Homoki - Nagy Mária oktatási rektorhelyettes



(Szegedi Tudományegyetem):



    A
gyakorlóiskolák szerepe a tanárképzésben



                           



9:30
- 10:30         Prof. Dr. Csapó Benő intézetvezető egyetemi
tanár



(Szegedi Tudományegyetem):



                            A magyar
közoktatás helyzete a tudományos eredmények tükrében






10:30 - 10:40      Kávészünet






10:40 - 11:40      Tájékoztató
a Nemzeti Tehetség Programról az EMMI és a MATEHETSZ részvételével



                          



Vezetőtanítók és -tanárok



VIII. országos módszertani konferenciája









12:00 - 13:00       Ebéd a szállodában



 



Helyszín: Novotel Szeged



6721 Szeged, Maros u. 1.



Tel.: 62 562 200 






A
konferencia megnyitása
igazgatók, vezetőtanítók, -tanárok



13:30 - 14:45



Helyszín: SZTE Rektori Hivatal (Szeged,
Dugonics tér 13.)






13:30 - 13:40       Műsoros köszöntő



13:40 - 13:50       Megnyitó: Bácsi János elnök



Gyakorlóiskolák
Iskolaszövetsége






13:50 - 14:30       Plenáris előadás



Prof. Dr. Szabó Gábor rektor



Szegedi
Tudományegyetem



                            Kihívások a társadalomban,
innovatív válaszok az iskolákban






15:00 - 17:00       Szekcióülések



 



Helyszín: SZTE
Juhász Gyula Gyakorló Általános és Alapfokú Művészeti Iskolája, Napközi
Otthonos Óvodája (Szeged, Boldogasszony sgt. 8.)






                           



17:00 - 19:00       Alternatív programok






1. Laborbemutató



helyszín:
SZTE Ságvári Endre Gyakorló Gimnázium



(Szeged,
Szentháromság utca 2.)



útvonal: Az SZTE Ságvári Endre Gyakorló Általános Iskolán
át a Ságvári Gimnáziumba






2. Orgonabemutató



helyszín: szegedi Új zsinagóga



(6722 Szeged, Jósika utca 10.)






3. Könyvtárlátogatás
- a Szegedi Tudományegyetem Klebelsberg Kuno Könyvtára meglepetés programmal



helyszín: Szegedi Tudományegyetem Klebelsberg Kuno
Könyvtára



(Szeged, Ady tér 10.)






4. Városnézés
kisvonattal



                           



 



20:00-
Állófogadás



Helyszín: Novotel Szeged



6721 Szeged, Maros u. 1.









Október 5.
szombat



 



8:00 -  8:30          Reggeli a szállodában






9:00 - 12:00         Szekcióülések






Helyszín: SZTE
Juhász Gyula Gyakorló Általános és Alapfokú Művészeti Iskolája, Napközi
Otthonos Óvodája (Szeged, Boldogasszony sgt. 8.)






12:00 - 12:45       Ebéd



Helyszín: SZTE
Juhász Gyula Gyakorló Általános és Alapfokú Művészeti Iskolája, Napközi
Otthonos Óvodája (Szeged, Boldogasszony sgt. 8.)






13:00-13:30         Záró plenáris ülés



Helyszín: Szegedi
Tudományegyetem Juhász Gyula Pedagógusképző Kar Díszterem
(Szeged, Boldogasszony sgt. 6.)








 



Hasznos tudnivalók



 





Hostessek





A konferencia minden helyszínén szervező kollégák segítenek
a rendezvény sikeres lebonyolításában. Bármilyen problémával forduljanak
hozzájuk.











Kitűzők





A konferencia résztvevői kitűzőt kapnak. Kérjük, hogy
kitűzőjét a konferencia egész ideje alatt viselje. Ez jogosítja a programokon
való részvételre.






 



 



 



 



 



 



 



Szekcióbeosztás



 



 



Október
4. péntek



 



Helyszín: SZTE
Juhász Gyula Gyakorló Általános és Alapfokú Művészeti Iskolája, Napközi
Otthonos Óvodája (Szeged, Boldogasszony sgt. 8.)



 



 



 



1.        
Magyar nyelv és
irodalom



Szekcióvezető: Bánfi
Rita



Helye: 3342-es terem
I. emelet (magyar 1.
terem)



Háziasszony: Murátiné Szél Edit



Technikai segítő: Bubla
Bence




















































Időpont



Név



Az
előadás címe



1.



15:00
-15:20



Lévai
Attila



Harry Potter



2.



15:20
-15:40



Fehér
Sarolta



Mindenütt
jó, de legjobb otthon!



3.



15:40
-16:00



Keisz
Ágoston



A
magyarérettségi elviselhetetlen könnyűsége



4.



16:00
-16:20



Kukk
Ibolya



Kötelező
irodalom a XXI. században



5.



16:20
-16:40



Zsigriné Sejtes Györgyi



A
szövegértés, szövegalkotás tanításának egy konceptuális lehetősége a plusz 10
%-ban






16:40
-17:00



Vita




 



 



2.        
Idegen nyelvek



Szekcióvezető: Sárvári
Tünde



Helye: 3241-es terem
magas földszint (nagy németterem)



Háziasszony: Belájszki
Nevenka



Technikai segítő:
Annusné Nagy Rózsa














































Időpont



Név



Az
előadás címe



1.



15:00
-15:20



Farkas
Jánosné



Nyelvtanulás
és nyelvtanulás



2.



15:20
-15:40



Kis
Klára



Színjátszás
idegen nyelven; német nyelvtanítás 6 éves kortól



3.



15:40
-16:00



Kovácsné
Jendrek Anikó - Ordasiné Király Csilla



Angolosok
református szívvel



4.



16:00
-16:20



Kozsahubáné Tóth Ildikó
- Varga Ágnes



Versenyezzünk másképp!






16:20
-16:40



Vita




























3.        
Matematika



Szekcióvezető: Csigér Ildikó



Helye: 3430-as terem
II. emelet (Szenes Adolf Terem)



Háziasszony: Kiss
Ilona



Technikai segítő: Soós
Edit














































Időpont



Név



Az
előadás címe



1.



15:00
-15:20



Szarvas
Márta



Matematikai
tehetséggondozás



2.



15:20
-15:40



Gara
Szabolcs



Véletlenek
nincsenek



3.



15:40
-16:00



Göncfalviné
Cseh Éva



Tehetséggondozás
az alsó tagozatos matematika tanításában



4.



16:00
-16:20



Csigér
Ildikó



Egy
feladat több megoldással






16:20
-16:40



Vita




 



4.     
Ember és társadalom



Szekcióvezető:
Dr. Farkas
Zoltán



Helye:
3411-es terem II. emelet (Csillik László Terem)



Háziasszony:
Kovács Sándorné



Technikai
segítő: Konfár László




















































Időpont



Név



Az
előadás címe



1.



15:00
-15:20



Dornné
Balogh Szilvia



„Engedjétek
a gyerekeket hozzám jönni..."



2.



15:20
-15:40



Priskinné
Rizner Erika



Kreatív
történelem



3.



15:40
-16:00



Szalay
Mária



Üzen
a múlt



4.



16:00
-16:20



Fábián László



A
mozgóképkultúra és médiaismeret oktatásának tapasztalatai a középiskolás
diákok médiabefogadási szokásainak ismeretében



5.



16:20
-16:40



Dr.
Farkas Zoltán



„...homokra és sárra épült büszke és pompás palota"






16:40
-17:00



Vita




 



5.        
Ember és természet



Szekcióvezető:
Horváthné Fazekas Erika



Helye: 3427-es terem
II. emelet (Bor Pál
Terem)



Háziasszony: Farkas
Zsuzsanna



Technikai segítő:
Alexa Szabolcs








































Időpont



Név



Az
előadás címe



1.



15:00
-15:20



Deák-Kéninger
Henrietta



Aktív, interaktív
és reflexív tanulási technikák a környezetismeret tanulásában



2.



15:20
-15:40



Bodó
Jánosné



Felfedezők



3.



15:40
-16:00



Horváthné
Fazekas Erika - Lakatos Ferenc



Hogyan
befolyásolja a víz sebessége a karrierépítést?






16:00
-16:20



Vita




 



 



 



 



6.        
Földünk és környezetünk



Szekcióvezető: Kaszt
Erika



Helye: 3424-es terem
II. emelet
(földrajzterem)



Háziasszony: Zalai
Edina



Technikai segítő: Sipos
Géza




















































Időpont



Név



Az
előadás címe



1.



15:00
-15:20



Erdődiné
Sándor Katalin



Környezetvédelem,
környezettudatosság



2.



15:20
-15:40



Katonáné Nemes Gyöngyi



Sétálunk,
sétálunk...



3.



15:40
-16:00



Sándor
József



Természettudományos
oktatás hálózata együttműködésben



4.



16:00
-16:20



Sándorné Halász Erzsébet



Tapasztaláson
alapuló megújult természetismeret- és földrajzoktatás



5.



16:20
-16:40



Juhász M. Tünde



Amiről
a vizek mesélnek...






16:20
-16:40



Vita




 



7.        
Művészetek



Szekcióvezető:
Jancsákné Majzik Andrea



Helye: 3408-as terem
II. emelet (rajz 3.
terem)



Háziasszony: Pataj
Klára



Technikai segítő: Beke
Ferenc














































Időpont



Név



Az
előadás címe



1.



15:00
-15:20



Beláné
Szekeres Éva - Rácz Klára



Kezeink
munkái



2.



15:20
-15:40



Betlehem
Márta



Csak
tiszta forrásból?



3.



15:40
-16:00



Dr.
Mátyás Ferencné Hrk Mária



Parafrázis
a festészetben



4.



16:00
-16:20



Liskáné
Svecz Andrea



„Benned
a Cél és nálad a Kulcs" - kompetenciaalapú számonkérés az ének-zene órákon






16:20
-16:40



Vita




 



8.        
Könyvtár, informatika



Szekcióvezető: Cs.
Bogyó Katalin



Helye: 3314-es terem I. emelet (informatikaterem)



Háziasszony: Chabrecsek
Terézia



Technikai segítő: Papné
Szabó Mária




















































Időpont



Név



Az
előadás címe



1.



15:00
-15:20



Bajiné
Takács Margit



Záróra



2.



15:20
-15:40



Bondor Mónika -
Vrbovszki-Hegedűs Nikolett



A
SmartClassroom tantermi programcsomag lehetőségei egy 1. osztályos
szövegfeldolgozó órán



3.



15:40
-16:00



Salánki
Ferenc



Hazaszeretetre
nevelés az informatikaórán



4.



16:00
-16:20



Dr.
Tóthné Nagyistók Katalin



A
könyvtárpedagógia válaszai



5.



16:20
-16:40



Cs.
Bogyó Katalin



A
gyakorlóiskolai könyvtárak könyvtárpedagógiai lehetőségei






16:40
-17:00



Vita




 



 



 



 



 



 



9.        
Pedagógia



Szekcióvezető: Csigér István



Helye: 3317-es terem
I. emelet (4.b terme)



Háziasszony: Tőke
Anita



Technikai segítő: Simon
Mihály




















































Időpont



Név



Az
előadás címe



1.



15:00
-15:20



Bácsi
János



Mikrotanítások
forgószínpad rendszerű csoportmunkában



2.



15:20
-15:40



Bartha
Jánosné



Üzen
a múlt



3.



15:40
-16:00



Galgócziné
Paszternák Erika



Egyénre szabottan, inkluzívan





4.



16:00
-16:20



Dr. Mogyorósiné Herczeg
Éva



Fejlesztő
értékelés a mentorálásban



5.



16:20
-16:40



Csigér
István



Öröm,
szorongás, bosszúság






16:40
-17:00



Vita




 



 



10.    
Testnevelés, sport,
napközi



Szekcióvezető: dr.
Császárné Joó Gyöngyi



Helye: 3437-es terem
II. emelet (matematika 3. terem)



Háziasszony: Kaszab
Zsuzsa



Technikai segítő: Varga
Ákos











































Időpont



Név



Az
előadás címe



1.



15:00-15:20



Árva
Mónika



Játék
vagy tanulás?



2.



15:20-15:40



Klencsár
Dezső



Egyenesek
és görbék. A folyosó új értelmezése



3.



15:40-16:00



Dr.
Császárné Joó Gyöngyi



Rég elfeledett
játékaink a testnevelésórán








16:00-16:20



Vita




 



 



 



 



 



 



 



 



 



 



 



 



 



 



 



 



 



 



Október
5. szombat



 



Helyszín: SZTE
Juhász Gyula Gyakorló Általános és Alapfokú Művészeti Iskolája, Napközi
Otthonos Óvodája (Szeged, Boldogasszony sgt. 8.)



 



1.        
Magyar nyelv és
irodalom



Szekcióvezető: Bánfi
Rita



Helye: 3342-es terem
I. emelet (magyar 1.
terem)



Háziasszony: Murátiné Szél Edit



Technikai segítő: Bubla
Bence



 




















































Időpont



Név



Az
előadás címe



1.



9:00 - 9:20



Sipos
Zsoltné



A
főhős Te vagy!



2.



9:20 - 9:40



Szécsiné
Szász Enikő



A
négy vándor körbe-körbe jár...



3.



10:00
-10:20



Pálné
Szili Henrietta



Kooperatív
tanulási technikák a szófajok világában



4.



10:20
-10:40



Csorbáné
Major Enikő



Kötelező?
Kötelező! - másként



5.



11:00
-11:20



Dr.
Forgács Tamás



Szólásszótár
okostelefonon?






11:20
-11:40



Vita




 



 



 



 



2.        
A) Idegen nyelvek



Szekcióvezető: Sárvári
Tünde



Helye: 3241-es terem
magas földszint (nagy németterem)



Háziasszony: Belájszki
Nevenka



Technikai segítő:
Annusné Nagy Rózsa

















































Időpont



Név



Az
előadás címe



1.



9:00 - 9:20



Lőrinczi
Adrien - Sulyok Andrea



A
kutya különös esete az éjszakában



2.



9:20 - 9:40



Nagyné
Mussó Judit



Idegennyelv-oktatás
egy nyelvi verseny tükrében



3.



10:00
-10:20



Fekete
Zsófia - Rózsáné Katzirz Petra



Spanyol...
több mint nyelv



4.



10:20
-10:40



Sárvári
Tünde



A
CLIL-módszer alkalmazási lehetőségei a kisiskoláskori német mint
idegennyelv-tanításban






11:00
-11:20



Vita


































2.     
B) Idegen nyelvek



Szekcióvezető: Gyuris
Edit



Helye: 3232-es terem
magas földszint (angol 1. terem)



Háziasszony: Héger
Anita



Technikai segítő: Soós
Edit














































Időpont



Név



Az
előadás címe



1.



9:00 - 9:20



Szűcsné
Hütter Eszter



Hatékony
tanulásszervezés az idegen nyelvi órán



2.



9:20 - 9:40



Tarnai
Gábor



Popkultúra
az idegen nyelv elsajátításában



3.



10:00
-10:20



Zentai
Tünde



Idegen
nyelven a színpadon



4.



10:20
-10:40



Susánné
Zsikai Ildikó



Már
tudok angolul






10:40
-11:00



Vita










4. Ember és társadalom



Szekcióvezető:
Farkas Judit



Helye:
3411-es terem II. emelet (Csillik László Terem)



Háziasszony:
Kovács Sándorné



Technikai
segítő: Konfár László




















































Időpont



Név



Az
előadás címe



1.



9:00 - 9:20



Magasi
András



Hiszem,
ha látom!



2.



9:20 - 9:40



Lakatos
Marianna



A
hit és a mai gyermek



3.



9:40-10:00



Mészáros
Tibor



Film
és történelem



4.



10:00-10:20



Dr.
Francziáné Kelló Marianna - Szűcs Mátyásné



„Humán"
erdei iskola



5.



10:20
-10:40



Farkas
Judit



Gúzsba
kötve?






10:40
-11:00



Vita










5.     
Ember és természet



Szekcióvezető:
Horváthné Fazekas Erika



Helye: 3427-es terem
II. emelet ( Bor Pál
Terem)



Háziasszony: Farkas
Zsuzsanna



Technikai segítő:
Alexa Szabolcs



















































Időpont



Név



Az
előadás címe



1.



9:00 - 9:20



Bátori
Gabriella



Ismeret
a természettől - a megismert természet



2.



9:20 - 9:40



Márföldiné
Béres Zsuzsanna



Tapasztaláson
alapuló, megújult fizikaoktatás



3.



10:00
-10:20



Sarka
Lajos



A
kémiatanítás válaszai a társadalmi kihívásokra



4.



10:20
-10:40



Gulyás
Csabáné



Aranyos
Tehetségek Természettudományi Műhelye






10:40
-11:00



Vita






11:00
-11:20



Dr. Schirm Anita: Az
írástudók felelőssége - a sikeres tanulmányírás néhány trükkje




 






7.     
Művészetek



Szekcióvezető:
Jancsákné Majzik Andrea



Helye: 3408-as terem
II. emelet (rajz 3.
terem)



Háziasszony: Pataj
Klára



Technikai segítő: Beke
Ferenc














































Időpont



Név



Az
előadás címe



1.



9:00 - 9:20



Molnár
Csilla



Színházi
nevelési tevékenység az iskolában



2.



9:20 - 9:40



Oszoli
Dénesné



Hogyan
nyaralt Háry János a Balatonnál?



3.



9:40 -10:00



Szilaski
Mária



Kihívások
a társadalomban, válaszok az iskolákban



4.



10:00
-10:20



Jancsákné
Majzik Andrea



Holokauszt
gyermekszemmel








10:20
-10:40



Vita




 



8.     
Könyvtár, informatika



Szekcióvezető: Rozgonyi-Borus Ferenc



Helye: 3314-es terem I. emelet (informatikaterem)



Háziasszony: Chabrecsek
Terézia



Technikai segítő: Cs. Bogyó Katalin














































Időpont



Név



Az
előadás címe



1.



9:00 - 9:20



Endrédiné
Márkus Erika



Védő-háló



2.



9:20 - 9:40



Lakosné
Makár Erika



Az
életed több, mint egy játék



3.



10:00
-10:20



Bánfi Rita - Lovai
Róbert



Interaktív
tananyag készítése, használata tanulói laptopok alkalmazásával



4.



10:20
-10:40



Pap
Zoltán



Algoritmikus
gondolkodás kialakítása „titokban", játékosan






10:40
-11:00



Vita










9.     
A) Pedagógia



Szekcióvezető: Bácsi
János



Helye: 3317-es
terem I. emelet (4.b terme)



Háziasszony: Tőke
Anita



Technikai segítő: Simon
Mihály



 

















































Időpont



Név



Az
előadás címe



1.



9:00- 9:20



Vágásiné
Vajda Rózsa



„Hívogat
az Eszterházy!"



2.



9:20- 9:40



Zalai
Edina - Kaszt Erika



„Állati
jó nap"



3.



10:00-10:20



Pelbárt
Zoltánné



Tehetséggondozás
az Eszterházy Gyakorlóban



4.



10:20-10:40



Dr.
Sebestyénné Toth Krisztina



Európa
a Deákban



5.



11:00-11:20



Vezér
András



Babits
5 x


-         
osztályéneklési verseny felpörgetve






11:20-11:40



Vita
















9.     
B) Pedagógia



Szekcióvezető: Árvainé
Libor Ildikó



Helye: 3430-as terem
II. emelet (Szenes Adolf Terem)



Háziasszony: Kiss
Ilona



Technikai segítő: Soós
Edit



 

















































Időpont



Név



Az
előadás címe



1.



9:00 - 9:20



Hevérné
Kanyó Andrea



A
pedagógusok „új" szerepe - lehetőségek az oktató-nevelő munka
korszerűsítéséhez



2.



9:20 - 9:40



Hubai
Katalin



Egy
amerikai tanév tapasztalatai


(Egy Fulbright tanárcsere története)



3.



10:00
-10:20



Jeneiné
Novák Erzsébet



Az
alulteljesítő tehetségesek



4.



10:20
-10:40



Légrádiné
Kőházi Tímea



A
gyakorlati képzés és a gyakorlóiskolák szerepe



5.



11:00
-11:20



Nyirő
Gizella



Nemzetiségi
mesehét helyett






11:20
-11:40



Vita




 



 


Eseménynaptár